ZAJÍMAVOSTI
Toxický vztah s narcistou: Manipulace, lži a nevěra
Kdybych si tím sama neprošla, možná bych se o problematiku narcismu tolik nezajímala. Zpětně je krásně vidět, že výčet znaků a s tím související situace skutečně odpovídají toxickému vztahu s narcistou. Jen je občas velmi složité si to v tu danou chvíli uvědomit a jednat.
Kdo je narcista – Znaky – Chování – Fáze vztahu
Narcista a empat – Nevěra – Rozchod
Varovné signály
Foto: Freepik
Narcista charakteristika, význam
Joe Navarro a Toni Sciarra Poynter v knize Nebezpečné osobnosti uvádí narcistickou osobnost jako jednu ze čtyř nebezpečných typů, které nás denně vystavují emocionálním, fyzickým a finančním rizikům. Narcisté podle autorů nevidí u sebe skoro žádné chyby a každého, kdo si jich neváží alespoň tolik jako oni sami, považují za nulu, která si nezaslouží nic jiného než očerňování.
Sebevědomí narcisty se projevuje jako arogance, není to tedy zdravé sebevědomí jako síla charakteru vyrovnaného člověka. Narcisti se opájejí velkolepými myšlenkami a neustále se snaží uspokojovat svoje touhy, obvykle na úkor druhých. Usilují pouze o štěstí pro sebe.
Heinz-Peter Röhr v publikaci Narcismus – vnitřní žalář píše, že o této poruše osobnosti se mluví tehdy, jestliže je potřeba lásky, obdivu a uznání chorobně vystupňovaná. Narcisti mají velké problémy v oblasti mezilidských vztahů. „Lidem postiženým touto poruchou bylo během jejich raného vývoje poskytováno příliš málo opravdové lásky.“
Pro všechny narcistické osobnosti je společný vnitřní pocit a obava z nedostatečnosti, ostudy a méněcennosti. Podle Nancy McWilliamsové se v klinické literatuře zdůrazňují dvě hlavní emoce: stud a závist.
Narcista znaky, grandiózní a inverzní typ
Pro narcistickou poruchu podle mezinárodní klasifikace nemocí (MKN-10) a diagnostického a statistického manuálu mentálních poruch osobnosti (DSM IV) musí jedinec vykazovat minimálně pět z následujících charakteristik:
Znaky narcistů dle MKN-10 (mezinárodní klasifikace), DSM-IV (americká národní klasifikace duševních poruch) |
1. velikášská představa o vlastní důležitosti (např. jedinec přeceňuje dosažené úspěchy a svoje vlohy, očekává, že bude považován za lepšího, než jsou ostatní, aniž by oněch úspěchů dosáhl) |
2. posedlost fantaziemi o absolutním úspěchu, moci, vlastní skvělosti, kráse nebo ideální lásce |
3. věří, že je výjimečný a jedinečný a že může být pochopen a být ve spojení opět pouze s významnými lidmi nebo institucemi |
4. potřeba nekonečného obdivu |
5. má pocit zvláštní privilegovanosti, neoprávněného až nepřiměřeně příznivého zacházení nebo automatického splnění jeho přání a očekávání |
6. využívání interpersonálních vztahů ve svůj prospěch tak, že využívá výsledků jiných osob k dosažení vlastních cílů (interpersonální vykořisťování) |
7. postrádá schopnost empatie, váhavost a neochota rozpoznat nebo se vžít do pocitů druhých |
8. často závidí ostatním nebo se domnívá, že jiní závidí jemu |
9. arogantní, povýšené chování nebo postoje |
Narcista chování: Egocentrismus, nulová empatie, pocit grandiozity
Jaké konkrétní rysy u narcistické osobnosti lze vypozorovat? Pokud s někým takovým přijdete do kontaktu, sledujte projevy a dejte především na svou intuici.
Jak se chová egocentrický narcista?
Každé dítě prochází stádiem, kdy má pocit, že je středem světa. Toto stádium u narcisty nikdy nevymizí a ze své dětinské potřeby být neustále obletován a obdivován nikdy nevyroste.
Trefnou charakteristiku zmiňují Navarro a Poynter: „Na schůzky, večírky a rodinné oslavy přicházejí zásadně pozdě, oddalují různé aktivity, nechají ostatní čekat, a dokonce je nutí, aby se kvůli nim obětovali. Vpadnou do místnosti nebo se postarají o dramatický příchod, jen aby na sebe upoutaly pozornost všech přítomných. Bez váhání vám dají najevo, že jsou nejchytřejší osobou v dané společnosti.“
Někteří narcisté se často ohánějí známými jmény, aby dali najevo, že se stýkají s významnými lidmi. Zpravidla se prezentují jako velmi úspěšní, nebo extrémně zkušení v některé z oblastí, ale ve skutečnosti téměř ničeho nedosáhli. Samozřejmě jim to absolutně nebrání v tom, aby sebe vnímali jako nadřazené.
„Pokud se vše nevyvíjí podle jejich představ, obviňují všechny ostatní, jen ne sebe,“ dodává Navarro a Poynter. My, kteří chybujeme, dokážeme převzít za své činy a chyby odpovědnost, čímž se od narcistických osobností výrazně lišíme. Oni v životě tohle nezvládnou. Budou vám tvrdit, že všichni (systém, společnost, rodina, přátelé…) a celý svět je proti nim zaujatý. „My ostatní jen nevidíme, jak jsou úžasní,“ vysvětluje Navarro a Poynter. Jejich přirozeností je ponižování a obviňování ostatních, a navíc jsou pomstychtiví. Rozhodně neodpouštějí křivdy, nikdy.
Narcisté přeceňují sebe, podceňují ostatní
V případě, že se ocitnete ve vztahu s narcistou, musíte přistoupit na jeho výjimečnost a jedinečnost. Musíte se ale smířit i s tím, že budete narcistou vnímán jako méněcenný a bezvýznamný člověk. Tím, že shazuje vás i ostatní, si dokazuje svou nadřazenost a v případě mužů si potvrzuje svou „mužnost“.
Někteří odborníci říkají, že soustavná šikana a narcismus jdou ruku v ruce. Narcisté mají totiž jednu bezvadnou schopnost – dokážou rozpoznat slabiny či nejistoty druhých, a to pak kdykoliv využít ve svůj prospěch. Není problém pro ně trousit pohrdavé poznámky o něčí neschopnosti a na veřejnosti ponižovat svého životního partnera, nebo děti.
Narcistům naprosto chybí empatie
Schopnost chápat vaši situaci a pocity druhých je omezená až nulová. Narcisté si neuvědomují dopad svého jednání na ostatní. Z vlastní zkušenosti vím, že pocitům druhých nerozumí a domnívají se, že projev emocí znamená neschopnost sebekontroly. Podle dvojice Navarro a Poynter „můžete prožívat krizi, ale narcista tomu nebude věnovat pozornost, protože nic na světě nesmí odvádět pozornost od jeho potřeb, přání a tužeb.“
Pokud máte dojem, že se snaží působit navenek empaticky a projevovat zájem, můžete si být naprosto jistí, že je to umělé a dělají to jen proto, aby z toho měli nějaký prospěch. Není absolutně v jejich zájmu vás upřímně potěšit, to neumí.
Jak poznat narcistu na prvním rande
Na začátku je dost těžké narcisty odhalit. Snaží se být pozorní, zajímaví a naslouchat. Mohou na vás působit jako okouzlující společníci, kteří dělají velká gesta. Když už jste s podobnými lidmi měli tu čest, mohou se dostavit pocity, že něco není tak úplně v pořádku a necítíte se v jejich společnosti komfortně. Jedno je však jisté, jejich pravá tvář se nakonec vždycky ukáže.
V případě, že ve vás spatří tu „pravou,“ řekněme správnou a dostatečně ovlivnitelnou oběť, začne tzv. love-bombing.
Zásadní věc, kterou si musíte uvědomit, když začnete randit s narcisty, je jejich pojetí lásky. Neumějí ji vyjadřovat jako my, milostný vztah je vždy v duchu quid pro quo, tedy něco za něco. Udělám to pro tebe, ale něco za to očekávám. Není tak divu, že poté, co propadnete při seznámení jejich šarmu, postupem času se před vašima očima promění v netečného a manipulativního člověka. V milostných vztazích obecně postupují rychle a jde jim o dominanci.
Jak poznám, že žiju v toxickém vztahu: Fáze vztahu s narcistou
1. Narcista ve vztahu – Love-bombing, bombardování láskou
Idealizace je hlavním bodem pro narcistu a zahájením cyklu narcistického zneužívání. Narcista vytváří určitou iluzi, kdy protějšek zahrnuje „láskou“ a pozorností. Podle terapeuta Petra Kinkora se k této iluzi bude „po zbytek času tyranizovaný partner ve svých myšlenkách a emocích vracet.“ Tato fáze trvá od pár dnů po několik měsíců. Vysoce citliví, empatičtí lidé s nedostatkem vnitřní sebelásky a pochybách o sobě tomu snadno uvěří, protože narcista v nich vyvolává pocit bezpečí.
„Cílem fáze idealizace pro narcistu je pak právě kontrola, která mu dodává životně důležitý pocit moci. Ta pro něho vytvoří místo, v kterém se cítí bezpečně a bere z velké části partnerovi schopnost se vůči mnoha věcem vymezit,“ dodává Petr Kinkor.
2. Narcista ve vztahu – Devalvace: Lži, Gaslighting, manipulátor
Narcista získává moc a kontrolu nad partnerovými city, emocemi a díky tomu odhaluje svůj skutečný charakter a jako manipulátor je bezkonkurenční. V rámci emocionálního zneužívání druhého často trestá tichem, ignorací, výčitkami. Jestli čekáte, že se vám za něco omluví, tak se nedočkáte. Zároveň si ale vyslechnete s pravidelnou přesností, že všechno je vaše vina.
Kinkor uvádí, že „k udržení moci nad partnerem pak narcistovi slouží strategie podkopávání jeho sebevědomí, ponižování a následné ujištění či nepravidelný projev lásky.“ Shadida Arabi ve své knize píše o tom, že tito toxičtí lidé žijí v popírání, cítí se naprosto oprávněni ve svém jednání a jsou spokojeni s tím, co dělají.
Se 100% jistotou zažijete tzv. gaslighting, protože to je jejich typická strategie a nebezpečná manipulace, kterou s obětí pracují a vytvářejí okolo falešnou realitu. Budou vám podsouvat a tvrdit věci, které jste nikdy neřekli a situace, co jste nezažili. Když něco namítnete, budou tvrdit opak a lhát. Tím nenápadně zkreslují realitu a člověk má pak pocit, že se snad dočista zbláznil. Jejich cílem je vyvolat pochybnosti, mít za každou cenu pravdu, a i nadále nad vším kontrolu. Když vyjdou najevo očividné lži a nevěra, celá situace vygraduje a porucha narcisty se projeví ve vší kráse. Podle Kinkora dojde k tzv. narcistickému zranění.
3. Narcista ve vztahu: Zavržení
Po narcistickém zranění obvykle následuje fáze zavržení, protože partner si uvědomí, že reakce jsou extrémně vyhrocené. Nastat může několik situací. Jednou je, že partner narcistu opustí a nastaví si hranice, za které ho nepustí. Druhou variantou je, že narcista má už v té době „rozdělaný“ jiný zdroj, objekt, který mu dává patřičnou energii a obdiv. V tu chvíli je to narcista, kdo opouští.
Tak, či onak, narcista svůj protějšek dál pomlouvá, převrací pravdu, aby vypadal před ostatními jako ublížený a zároveň z toho vyšel jako vítěz.
4. Narcista po rozchodu: Hoovering
Kinkor píše, že „pokud narcista přišel o zdroj emocionální potravy v někom jiném nebo nemá žádnou jinou kořist, která by tak snadno uvěřila jeho falešné masce, začne narcista určitými strategiemi snahu o znovuzískání svého předchozího ex-partnera.“ K tomu mu slouží strategie zvaná hoovering, jejímž cílem je přesvědčit partnera, aby to s ním zkusil znovu. Narcista hraje na city a manipuluje, pokud je ex-partner dosud emočně závislý, tak se vrátí a se cyklus znovu opakuje. Cyklus může být různě dlouhý, ale fáze jsou stejné.
V závislosti na toxickém partnerovi hraje rozhodující roli traumatické pouto, které je navíc umocněné hormony a látkami, jako je oxytocin, dopamin, serotonin, kortizol a adrenalin. Arabi uvádí, že když se od vás narcista začne vzdalovat a zapojí do toho tzv. horké a studené chování (tzn. přitáhne vás k sobě, jen aby vás vzápětí odstrčil), můžete zažívat hluboký abstinenční efekt.
Narcista ve vztahu s empatem, narcista milenec
Ve vztahu s narcisty si pamatujte, že jejich nároky na dokonalého partnera nebo partnerku, není nikdy možné splnit. Žádný protějšek je dlouhodobě nemá šanci uspokojit, můžete se stavět na hlavu, ale výsledek bude stále negativní. Ať uděláte cokoliv, nikdy to nebude dost a jen vás to psychicky vyčerpá.
„Narcistický partner není nikdy spokojený s vaším vzhledem, návyky, vkusem, aktivitami nebo schopnostmi. Kritika se může projevovat v různé míře intenzity,“ uvádí se v knize Nebezpečné osobnosti. Někdy se dokonce snaží druhého vyprovokovat zákeřnými poznámkami, které vydávají za „vtipy.“
Vaše potřeby a přání jsou překážkou vlastních nároků narcistů a pokud nedostanou, co chtějí, dají vám to sežrat. Najednou jste součástí mateřské školky, protože před vámi stojí někdo, kdo se chová jako dítě v těle dospělého člověka. Rozhodně ne jako rovnocenný partner.
Od dětství nás rodiče obvykle vedou k tomu, abychom uměli odpouštět, zejména těm, co máme rádi. Narcisté už s tím a priori počítají. Když vám pak opětovně ublíží a vy se v šoku nezmůžete na slovo, narcistické osobnosti se cítí povzneseně a nadřazeně. Ve vztahu s nimi rozhodně nečekejte, že se vám bude dařit, tito lidé vám nebudou přát úspěch.
Naší největší chybou je si myslet, že se situace s narcistou zlepší. Ne, fakt nezlepší.
Narcista a nevěra: Proč je narcista nevěrný
Zpočátku bude vztah držet pohromadě vášnivý sex a idealizování partnera, který se stane pro narcistu sexuálním objektem. Doslova. I mě takhle slova nejprve zalichotila, až časem mi došlo, že jsem pouhým předmětem k uspokojení potřeb – představovala jsem prozatímní primární zdroj. To je bohužel realita.
Těch předmětů, tedy „kamarádek, prostitutek a bejvalek“ má narcista na svém seznamu řadu a pečlivě si je mnoho let hýčká, aby na něho nezapomněly. Cituji „občas si napíšeme, zaflirtujem.“ V podstatě kdykoliv má chuť, nic mu nezabrání použít sekundární zdroj ke svému uspokojení. Zvláště když primárním zdrojem není jeho výjimečná existence dostatečně oslavována.
Vendulky utěšitelky si zpravidla vybírá tak, aby k němu vzhlížely a neprokoukly jeho manipulaci a přetvařování. IQ houpacího koně víceméně pro pohlazení ega a potvrzení výjimečnosti narcisty naprosto stačí. Proto je ostatně má jen pro krátkodobé pobavení. Ví, že pro život musí mít dokonalou partnerku.
A jsme zpátky u toho. Je to pouze vize narcisty, která není v reálu splnitelná a do konce života se bude hnát za neexistujícím ideálem. Jak uvádí Heinz-Peter Röhr „Lidé s narcistickou poruchou osobnosti skutečně znovu a znovu prožívají zraňující pocit prázdnoty a extrémní nudy.“ Z nudy je dostává právě závislost na sexu, která se také projevuje tím, že nekonečné hodiny tráví sledováním porna.
Jak jednat a komunikovat s narcistou
Komunikace a jednání s narcistou nikdy nikam nevede. I když máte očividně pravdu, přesvědčování i vysvětlování je naprosto zbytečné a ztrácíte jen čas a energii. Náznak sebemenšího příkoří prožívají jako něco krajně bolestivého a jako útok na celou osobnost. Striktně se drží hesla: Hlavně nepodlehnout, neukázat slabost. Ve sporu tak nikdy nemůžete dospět k vyřešení situace a už vůbec ne ke kompromisu. Běžné životní situace se stávají v jejich pojetí náročné až dramatické, protože se prostě musí řešit, což vyžaduje nějaké úsilí.
„Jednáme-li s narcistickou osobností, musíme se chránit sami,“ píše Joe Navarro v knize Nebezpečné osobnosti. Navarro doporučuje si nastavit pevné hranice a neustupovat, protože lidé často dělají jen to, co jim dovolíme.
Jak odejít z toxického vztahu: Jak se rozejít s narcistou, ignorace
Vytvořte si co největší odstup od narcisty, a pokud to jde, úplně omezte kontakt. Je důležité si uvědomit, že pokud ve vztahu s narcistou zůstanete, jeho osobnost vás semele, vaše hranice bude neustále překračovat a útoky opakovat. Odchod od nich je tak nejlepším řešením.
Nejdůležitější je držet si hranice a dodržovat pravidlo no contact, tj. žádné komunikace a kontaktu. Podle názorů lidí, kteří si tím prošli, je evidentní, že narcista se ozývá s odstupem času znovu a celkem pravidelně. Záměrně, aby se připomenul a případně měl zálohu sekundárního zdroje pro své budoucí potřeby/zálety až si se svým primárním zdrojem nebude rozumět. Pokud tedy nechcete být v jeho vitríně trofejí, ignorujte veškeré jeho pokusy. Oni se nezmění, tak se je ani měnit nepokoušejte.
Když narcisté stárnou, narcista ve stáří
Podle Heinz-Petera Röhra „Lidé s narcistickou poruchou prožívají úzkost a paniku v souvislosti se stárnutím.“ Jejich pocit méněcennosti a naštvanosti na celý svět rozhodně nezmizí a bude naopak intenzivnější.
Varovné signály, že se jedná o toxický vztah, test
Joe Navarro, americký autor a bývalý agent a supervizor FBI, který se specializuje na oblast neverbální komunikace a řeči těla, roky zapisoval slova vystihující osobnost narcisty. Popis získával od lidí, kteří s narcisty žili a spolupracovali. Mohou sloužit jako varovné signály.
arogantní | agresivní | bezcitný | bezohledný |
dominuje | falšuje | charismatický | chladný |
chytrý | intenzivní | kriminálník | lhář |
lhostejný | lstivý | machiavelista | machistický |
manipulativní | nácek | necitlivý | neohrožený |
neschopný lásky | nesoucitný | nespolehlivý | neupřímný |
nevěra | nezodpovědný | okouzlující | ovládající |
podlý | podvodník | pohrdavý | pokrytecký |
pomstychtivý | porušuje zákony | promiskuitní | předstírající |
sebestředný | svůdný | tyran | urážlivý |
velikášský | velkolepost | výmluvný | vypočítavý |
zastrašující | zneužívající | zaujatý | žvanil |
Jeden z testů - checklist, kde si ověřit, že jde o toxický vztah s narcistou, si můžete stáhnout na webu Jako fénix.
Co může pomoct, když žijete v toxickém vztahu, nebo jste z něho odešli: Jan Dvořák
Perfektními zdroji k pochopení toho, co se s vámi v toxickém vztahu děje jsou např. videa na Youtube terapeuta Jana Dvořáka – série Poznej svého sychopata a Uzdravení z toxických vztahů. Mohu jen doporučit.
Na Spotify jsou k poslechu výborné podcasty Kamily Kmecové - Jako fénix, nebo v angličtině The Narcissistic Abuse s Caroline Strawson.
Zdroje:
- Nancy McWilliamsová: Psychoanalytická diagnóza
- Joe Navarro a Toni Sciarra Poynter: Nebezpečné osobnosti
- Heinz-Peter Röhr: Narcismus – vnitřní žalář
- Debbie Mirza: Jak odhalit skryté narcisty a bránit se jim
- Shadida Arabi: Jak se bránit toxickým lidem, manipulátorům a sociopatům
- www.psychiatriepropraxi.cz
- petrkinkor.cz
- jakofenix.cz
Komentáře
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Zamilovaná přání a básničky na dobrou noc
Dobrou noc a sladké sny. Příliš fádní? Pak se inspirujte vybranými citáty a zamilovanými básničkami.
Jak poznat, že vztah nemá cenu a ukončit ho
Do pasti ve formě přechozeného vztahu se můžete dostat ani nebudete vědět jak. Kdy odejít z nefungujícího vztahu, aby to bolelo co nejméně a jak...
10 tipů, jak se rychle odmilovat a zapomenout
Bolí, trápí, užírá a ničí vás zevnitř bolest jménem nešťastná láska. ❤️ Chcete se odmilovat a znovu se usmívat na svět? Vezměte si ke svému...