NÁVODY
Rostlina černooká Zuzana – jak vypěstovat ze semínek
Černooká Zuzana je jednoletá rostlina s velkými svítivě žlutými květy, která se skvěle hodí na letní vyzdobení balkonu či terasy. Navíc její pěstování je úplná brnkačka a zvládne to i úplný začátečník. V článku najdete vše, co potřebujete o této původně africké popínavé rostlině vědět.
Pěstování - Množení - Proč nekvete
Foto: Profimedia
Černooká Zuzana na úvod
Černooká Zuzana je tropická popínavá rostlina původem z Afriky, nyní rozšířená po celém světě, a pěstovaná pro okrasu jako jednoletá kvetoucí réva. Ideální je pro pěstování na terasách či na balkonech v závěsných nádobách či v klasických květináčích.
Své lidové označení si vysloužila díky výraznému tmavému oku uprostřed květu. Setkáte se ale i s dalšími názvy jako thunbergie či smatovka křídlatá. V teplejších oblastech dorůstá do výšky až 5 metrů, jako jednoletka podstatně méně - v pergole vám vyroste do výšky nejvíce 2 metrů. Právě díky velmi rychlému růstu a minimálním požadavkům na péči je po světě natolik oblíbená. Pěstovat černookou Zuzanu zvládne opravdu každý.
Existují i odrůdy s různě barevnými květy - červenými, oranžovými, bílými či žlutými.
Černooká Zuzana - pěstování ze semínek
Jelikož domovinou černooké Zuzany je prosluněný africký kontinent, v České republice ji lze pěstovat pouze v létě. Kvete od června do října a není náročná na pěstování, ke spokojenému životu jí bude stačit dostatek slunce, vody a cirkulace vzduchu.
Černooká Zuzana: Výsev
Semena černooké Zuzany je třeba zasít již v březnu. Namočte je na 24 hodin do teplé vody, což zvýší jejich klíčivost. Následně je vysejte na povrch substrátu a překryjte tenkou vrstvou perlitu. Aby semena vyklíčila, je potřeba udržovat teplotu v místnosti na 25 °C a výsev musí být neustále vlhký. Semena černooké Zuzany snadno klíčí v půdě bohaté na humus s příměsí písku.
Černooká Zuzana: Sazeničky
Při ideálních podmínkách semena vzejdou za 10 až 14 dní od výsadby. Následně zasaďte sazeničky do květináčů a podepřete vrcholy, čímž podpoříte větvení. Nejlépe se jí bude dařit, pokud do jednoho květináče umístíte rostliny dvě až tři. Černooká Zuzana potřebuje slunečné stanoviště chráněné před větrem. Půdu je potřeba udržovat stále vlhkou. Během vegetace pravidelně střídmě hnojte, ideálně jednou za 14 dní.
Černooká Zuzana: Kvetení
Koncem května můžete květináče přesunout na zahradu. Zhruba 15 týdnů po zasetí semen se začnou objevovat první květiny. K růstu a tvorbě květin potřebuje tato rostlina až čtyři měsíce a samozřejmě dostatek živin, které jí dodáte pravidelným hnojením. Pokud pěstujete na záhoně, dostatek živin obstará rostlině kompost, hobliny z rohoviny, koňský hnůj či guáno.
Černooká Zuzana: Zaštipování
Péče o tuto rostlinu je velmi jednoduchá. Obecně není potřeba ji zaštipovat ani zastřihovat, ale dbejte na odstraňování zvadlých květů, abyste pomohli tvorbě nových. Lehkým zastřihováním můžete také podpořit tvorbu dalších květů. Černooká Zuzana totiž velmi rychle roste a kvete.
Černooká Zuzana: Zazimování
Černooká Zuzana se obvykle pěstuje jako letnička, ale lze ji pěstovat i jako pokojovou rostlinu (buď jako réva, nebo jako závěsná rostlina v košíku). Nejčastěji se tedy pěstuje jako jednoletá rostlina, ale můžete ji zkusit nechat i přezimovat v chladné místnosti za dostatku světla (kterého však přes zimu nemusí být dostatek). Během zimy zalévejte méně a nepřihnojujte. Na jaře je potřeba provést silný řez, začít opět hnojit a ven přemístit nejdříve koncem května.
Podívejte se, jaké další květiny jsou ideální na balkon ZDE.
Množení černooké Zuzany
Nejčastějším způsobem, jak thunbergii rozmnožit, je pomocí jejích vlastních částí nebo-li zakořeněním řízků stonků. Jelikož se řízkování provádí vždy na podzim, zároveň tak umožníte vaší rostlině přezimovat. Postup je jednoduchý:
- Pod uzlem vyrůstajícího větve odstřihněte čistými nůžkami zhruba 15 cm úsek stonku.
- Zasaďte řízek do nádoby s běžným květinovým substrátem. Květináč s řízkem umístěte na teplé místo s dostatkem světla.
- S příchodem jara a oteplením můžete již rostoucí řízek usídlit na terasu do venkovního květináče.
Pokud chcete svou zahradu vyšperkovat i trvalkami, poradí vám tento článek.
Proč černooká Zuzana nekvete (nejčastější problémy)
Pokud černooká Zuzana vytváří málo květů nebo nekvete vůbec, pravděpodobně je špatně umístěná. Pro růst květů je její umístění rozhodující. Potřebuje slunečné (ideální je světlý polostín), vzdušné, teplé stanoviště chráněné před větrem. Kromě větru nemá černooká Zuzana ráda také déšť a chlad.
Pokud je umístění rostliny v pořádku, ale stále nekvete, na vině mohou být některé chyby v péči. Ujistěte se, že:
- rostliny jsou od sebe dostatečně vzdálené, aby mohl vzduch cirkulovat. Rostlina však nesmí být vystavena větru.
- půda je neustále vlhká, nikdy nesmí vyschnout. Zároveň se však vyhněte podmáčení, které by kvetení zpomalilo. Ideálně mírně a pravidelně zalévejte a ujistěte se, že je zemina dobře propustná. Na dně květináče musí být otvor a vrstva drenáže, aby přebytečná voda mohla odtékat.
- rostlina nemá odkvetlé květiny, které by zastavovaly dalšímu kvetení. Proto odkvetlé květiny neustále stříhejte, čímž stimulujete růst nových.
Během přezimování v domě jsou thunbergie náchlné k napadání různými škůdci jako mšice a roztoči, proto před nastěhováním květiny do pokoje zkontrolujte její listy. Jak se zbavit mšic vám poradíme v tomto článku.
Zdroje:
https://cestakbydleni.cz/cernooka-zuzana/
https://sazenicka.cz/pestovani-cernooka-zuzana/
Komentáře
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Pěstování kanadských borůvek – množení, řezy, hnojení a recepty
Nechce se vám na borůvky chodit do lesa? Vypěstujte si vlastní bohatou úrodu na zahradě! ✅ Poradíme vám, jak na to, jak o borůvkové keře...
Nejlepší ředkvičkové recepty - pomazánka a salát
Ve kterých salátech ředkvička nesmí chybět? Jaká ředkvičková pomazánka mile překvapí každou návštěvu? Vybrali jsme pro vás ty nejlepší recepty z...
Co k obědu - rychlé a zdravé recepty nejen na nedělní oběd
Inspirujte se rychlými ale i levnými recepty na nedělní nebo i jiný oběd. 🤗 Poradíme vám i s výběrem vegetariánského oběda ✅ a jeho správného...