RECEPTY
Jeřabiny: Jak je sbírat, sušit a využít v kuchyni?
Jeřabiny patří k podzimu stejně samozřejmě jako žloutnoucí listí. Neslouží jen jako dekorace, své využití najdou i v kuchyni. Z plodů jeřábu nabitých vitamínem C a dalšími zdraví prospěšnými látkami si můžete připravit vynikající marmeládu, kompot, jeřabinové víno a mnoho dalšího.
Foto: Profimedia
Jeřabiny: základní informace, co obsahují, léčivé účinky
Jeřabiny jsou plody jeřábu, latinsky sorbus. Jedná se o bobulky obvykle žluté, červené nebo oranžové barvy, technicky malvice. Existuje také jeřáb černý neboli temnoplodec, na němž rostou jeřabiny černé barvy, známější pod názvem aronie.
Prakticky všechny druhy jeřabin jsou jedlé, záleží však na způsobu zpracování. Některé mohou být zasyrova nejedlé a vyvolat žaludeční problémy.
Podobně jako šípky obsahují i jeřabiny velké množství vitamínu C (dokonce více než citrón), dále také třísloviny, silice, hořčiny, ale i kyseliny, které mohou přivodit nevolnost a bolest hlavy. Právě proto je důležitá ta správná příprava plodu pro požití.
Jeřabiny mají léčivé účinky – posilují obranyschopnost organismu a podporují správnou činnost ledvin a močových cest. Také pomáhají snižovat krevní tlak a pozitivně ovlivňují štítnou žlázu.
Kde rostou jeřáby? Jak jeřabiny sbírat, sušit a skladovat?
Jeřáby rostou v mírném pásmu severní polokoule a jsou hojně rozšířeny po celé Evropě. U nás roste několik desítek poddruhů této dřeviny. Nejčastěji se můžeme setkat s jeřábem ptačím, v teplejších oblastech pak roste jeřáb břek, ve skalnatých oblastech jeřáb muk a v krkonošských údolích jeřáb sudetský. Najít je můžete ve volné přírodě i ve městě, v parcích, zahradách i v alejích kolem cest.
Dozrávají začátkem podzimu, zhruba v polovině září se začínají barvit do červena, případně do jiné zralé barvy svého druhu. Sbírají se, když dosáhnou bodu zralosti, který se pozná tak, že jsou plody sytě zbarvené, ještě poměrně pevné, ale už ne zcela tvrdé. Když začnou měknout a opadávat, je již na sběr pozdě.
Sbírat můžete po kuličkách nebo po hroznech. Před sušením však bobulky otrhejte z hroznů, pečlivě očistěte a odstraňte listy a větvičky. Plody proberte a vyřaďte poškozené kousky.
Existuje několik způsobů, jak sušit jeřabiny. Přirozenou cestou na slunci, v tmavé větrané místnosti, např. na půdě, nebo o něco rychleji v troubě či v sušičce.
Pokud se rozhodnete pro sušení jeřabin na slunci, rozložte bobulky na čisté plátno nebo síto a umístěte je na vzdušné slunečné místo. Plody v průběhu obracejte, aby se rovnoměrně prosušily z obou stranu.
Pokud chcete proces urychlit nebo nemáte k dispozici vhodné venkovní podmínky, použijte troubu nebo sušičku. Jeřabiny rozložte rovnoměrně po sušicím plátu nebo pečicím papíru. Troubu vyhřejte na nízkou teplotu kolem 50 °C. Dvířka nechte pootevřená a sušte, dokud nebudou jeřabiny tvrdé a vysušené.
Skladujte je v uzavřené nádobě nebo vakuovém sáčku na chladném tmavém místě. Sušené jeřabiny se skvěle hodí jako přísada do čaje, ovesné kaše nebo pečiva.
Nicméně místo sušení můžete zvolit i jiný způsob uchování. Co je například zavařit? Více tipů na zpracování jeřabin najdete TADY.
Jak rozeznat jedlé jeřabiny od nejedlých? Existuje jedovatý jeřáb?
Technicky vzato jsou všechny druhy jeřabin poživatelné, jen ne všechny plody jeřábu se doporučuje konzumovat. Nebojte se, jedovatý druh jeřábu neexistuje. Jistě se vám však bude hodit vědět, jak rozeznat různé druhy jeřábu, abyste zbytečně nesbírali plody, které jsou bohaté na toxiny, chutnají hořce, a tak jsou méně vhodné pro konzumaci.
Tím nejvhodnějším druhem ke sběru jeřabin je jeřáb sladkoplodý, jak už napovídá jeho název. Má sladkokyselou chuť bez hořkosti a výborně se hodí na výrobu nejrůznějších marmelád, zavařenin a likérů. Plody jeřábu obecného, přezdívaného také jeřáb ptačí, jsou poněkud nahořklé, ale i ty se dají zpracovat a chytře využít. Stejně jako ty sladké mají i hořké jeřabiny léčivé účinky.
Nejjednodušším způsobem, jak poznat, který jeřáb je obecný ptačí a který sladkoplodý, je zkrátka ochutnat jeho plody. Případně se můžete podívat i na listy jeřábu, které jsou v případě toho sladkoplodého ozubené jen na úplné špičce, kdežto u obecného ptačího jsou zoubky vidět i po stranách listů.
Jak využít jeřabiny v kuchyni? (zpracování)
Jeřabiny lze využít a zpracovat na mnoho různých způsobů. Z jeřabin si můžete připravit vynikající marmeládu, zavařeninu nebo sirup. Marmeládou z jeřabin se dají naplnit koláče nebo tvarohové knedlíky. Zavařeninu můžete přidat k masu nebo do ovesné kaše. Výborně chutnají také jeřabiny naložené v rumu, jeřabinové víno nebo jeřabinovice (jeřabinový likér).
Další možností je jeřabiny usušit a využít jako přísadu do čajů, kaší nebo müsli.
Z jeřabin můžete připravit také omáčku k masu nebo polevu na palačinky, lívance či zmrzlinový pohár. Skvěle chutnají v kombinaci s vanilkovým krémem nebo zmrzlinou, která příjemně zjemní jejich výraznou chuť.
Oblíbenou pochoutkou je také jeřabinový kompot. Tento sladký nápoj můžete pít teplý na zahřátí, ale i studený na osvěžení.
Zkuste náš recept na luxusní daňčí guláš na víně a jeřabinách!
Recepty z jeřabin: jeřabiny jako brusinky, marmeláda, kompot
Jeřabiny jako brusinky
Co potřebujeme:
- 1 kg jeřabinových bobulek
- 600 g cukru
Jak na to:
Jeřabiny sesbíráme ideálně po prvních mrazech, očistíme a rozložíme na pekáč. Posypeme cukrem a pečeme, dokud cukr nezkaramelizuje a jeřabiny nezměknou. Potom jimi naplníme malé skleničky a zavaříme. Výborně se hodí jako příloha k masu, například ke svíčkové nebo zvěřinovému guláši.
Jeřabinová marmeláda
Co potřebujeme:
- 1 kg jeřabinových bobulek
- 800 g želírovacího cukru
Jak na to:
Jeřabiny sesbíráme, odstopkujeme a očistíme studenou vodou. Zhruba 3 hodiny je necháme louhovat ve vodě, scedíme do hrnce a podlijeme horkou vodou. Vaříme do té doby, než se jeřabiny rozvaří doměkka, poté prolisujeme.
Prolisovanou dřeň necháme dál vařit a až začne houstnout, přisypeme želírovací cukr. Vaříme, dokud nezískáme konzistenci marmelády. Výslednou horkou marmeládu rozlijeme do sklenic, uzavřeme a překlopíme.
Jeřabinová marmeláda se hodí jako pomazánka na pečivo, náplň do knedlíků, na sýrový talíř, ale i do kaše nebo do jogurtu.
Jeřabinový kompot
Co potřebujeme:
- 1,5 kg jeřabinových bobulek
- 1 litr vody
- 600 g cukru krystal
- celá skořice
- hřebíček
- citrón
Jak na to:
Nalijeme vodu do hrnce, přisypeme cukr a skořici a vaříme za stálého míchání, dokud se cukr nerozpustí ve vodě. Jeřabinové bobulky odstopkujeme a propereme. Přisypeme je do hrnce a několik minut povaříme. Poté jeřabiny i s nálevem lijeme do sklenic. Kompot můžeme podávat teplý i studený podle chuti. Podle situace může osvěžit i zahřát.
Komentáře
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Recepty z šípků: Je libo čaj, sirup, med, džem nebo likér?
Přichází podzim a s ním i šípková sezóna. Plody doslova nabité vitamínem C dozrávají a barví se dočervena. Jak na jejich sběr a zpracování? A...
Recepty z rebarbory: Jak na výborný koláč a buchtu?
Chcete znát recept na nejlepší rebarborový koláč, za kterým se jen zapráší? Čtěte dál a dozvíte se také, kdy zpracovat rebarboru a kdy už je...
Vyzkoušejte recepty z pampelišek: Je libo med, víno nebo čaj?
Smetanka lékařská neboli pampeliška je žlutým elixírem života, který na jaře kvete všude kolem. Jak využít blahodárné účinky této bylinky?...