RECEPTY
Rakytník nabitý vitamínem C: Je libo sirup, olej, nebo čaj?
Plody rakytníku řešetlákového mají blahodárné účinky na lidské zdraví. Co všechno obsahují a jaké mají léčivé účinky? Přečtěte si, na jaké neduhy platí rakytník a jak ho nejlépe zpracovat a využít.
Foto: Profimedia
Co je a kde roste rakytník řešetlákový?
Rakytník řešetlákový (hippophea rhamnoides) je rostlina, která tvoří keře nebo menší stromky se žlutými květy a sytě oranžovými bobulovitými plody. Je rozšířený po celém aurasijském kontinentu. Najdeme ho jak ve Španělsku, tak v Turecku, střední Evropě nebo Skandinávii. V Asii se mu pak nejvíce daří na území Číny a Indie. V Česku ho pěstujeme jako rostlinu okrasnou, ale i užitkovou.
Daří se mu na prosluněných prostranstvích s písčitou půdou. Často roste poblíž moře, kde má zemina dostatečnou vlhkost, bývá slaná a bohatá na vápník. Nevadí mu však ani chladnější prostředí, hojně se vyskytuje napříč severní Evropou, kde je i přirozenou součástí místní kuchyně.
Co se týče jeho pěstování na zahradě, je poměrně nenáročnou dřevinou. Nevyžaduje příliš pozornost, zalévat ho stačí jen občasně. Dobře se uchytí i na místech, kde by se jiným rostlinám nedařilo. Hodí se proto na osazování neplodných nebo různě zdevastovaných půd.
Hodnocení rakytníku řešetlákového: 9/10
Rakytník: obsah a účinky (léčivé i nežádoucí)
Oranžové plody rakytníku řešetlákového obsahují velké množství zdraví prospěšných látek. Najdeme v nich vitamíny skupiny B, vitamín C, D, E a K, ale také sacharidy, které stojí za jejich sladkou chutí, a kartenoidy, které mají na svědomí výraznou barvu.
Rakytník podporuje obranyschopnost lidského organismu, dokáže vhodně podpořit imunitu při chřipce, nachlazení a různých virózách, ale i preventivně. Přispívá také ke správnému fungování trávicí soustavy, ale také krevního oběhu a zdraví cév.
Rakytníkový čaj se pak užívá na podporu dýchací soustavy a pro silnější zdraví plic. Napomáhá odhlenění, záněty a bolesti v hrdelní oblasti.
Kromě účinků léčivých disponuje rakytník také účinky nežádoucími. Ty souvisí zejména s bohatým obsahem vitamínu C, jímž je možné se předávkovat. Mohou vést k bolestem hlavy, závratím a křečím. U citlivějších jedinců může rakytník vyvolat alergickou reakci nebo zažívací potíže.
Je proto důležité být obezřetný a užívat rakytník jen v přiměřené míře. V těhotenství by se pak raději neměl užívat vůbec.
Jak zpracovat rakytník: recepty na rakytníkový sirup (šťáva), olej, čaj
Rakytníkový sirup
- Jak na to:
Plody rakytníku omyjeme, rozmixujeme a přecedíme. Zbylé slupky můžeme dále využít na výrobu oleje nebo čaje. Výslednou přecezenou šťávu ohřejeme na 70 až 80 °C a osladíme třtinovým cukrem.
- Na co je dobrý:
Sirup je bohatý na železo a vitamíny (A, B, C, D, F, K, P). Užíváme ho v případě chřipky, slabé imunity, problémů se žaludkem a jarní únavě. Dále také uvolňuje při stresu a přílišné zátěži.
Rakytníkový olej
- Jak na to:
Rakytníkové bobulky sesbíráme a důkladně usušíme. Sušené plody zalijeme panenským olivovým olejem za studena lisovaným tak, aby byly ve sklenici docela ponořené. Sklenici uzavřeme a směs necháme odležet tři až čtyři týdny, denně protřepáváme. Po uplynutí doporučené lhůty přecedíme olej přes plátýnko a skladujeme na chladném stinném místě.
- Na co je dobrý:
Rakytníkový olej užíváme pro doplnění vitamínů a minerálů, posilnění obranyschopnosti organismu, při kardiovaskulárních onemocněních, žaludečních problémech a zánětech gynekologických či v oblasti dýchací soustavy. Je vhodný také pro zevní užití, zklidňuje ekzémy, popáleniny a opruzeniny.
Rakytníkový čaj
- Jak na to:
Nasbírané plody rakytníku očistíme a prosušíme. Dvě polévkové lžíce plodů přidáme do hrnce s vodou a povaříme zhruba pět minut. Pak necháme louhovat a nakonec přecedíme.
- Na co je dobrý:
Rakytníkový čaj užíváme na doplnění vitamínu C a posílení celkové obranyschopnosti. Rovněž má příznivý vliv na funkci kardiovaskulární soustavy, správné trávení a žaludeční rovnováhu.
Na co je dobrý rakytník?
Více o léčivých účincích rakytníku najdete TADY.
Může se rakytník užívat v těhotenství?
Užívání rakytníku v těhotenství se kvůli husté koncentraci vitamínu C nedoporučuje.
Komentáře
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Černý česnek a jeho využití v kuchyni
Černý česnek léčí a zároveň skvěle chutná a dochucuje. O co přesně se jedná a jak takovou formu česneku získat?
Návod na nejlepší vývar s léčivými účinky, který jste kdy jedli
Kvalitní domácí vývar má skvělou chuť, spoustu zdravotních benefitů i řadu využití. Proč jíst vývar a jak udělat ten nejlepší na světě?
Recepty z šípků: Je libo čaj, sirup, med, džem nebo likér?
Přichází podzim a s ním i šípková sezóna. Plody doslova nabité vitamínem C dozrávají a barví se dočervena. Jak na jejich sběr a zpracování? A...