RECEPTY
Recepty na sushi (suši): Jak nejlépe připravit poklad japonské kuchyně?
Sushi, to znamená rýže ochucená rýžovým octem zabalená v mořské řase proložená kousky ryby a čerstvé nebo nakládané zeleniny, je pokladem japonské kuchyně, který si oblíbili lidi po celém světě. V tomto článku vám přinášíme návod, jak si připravit sushi krok za krokem na mnoho různých méně i více tradičních způsobů...
Historie – Příprava
Druhy sushi – Nejlepší recept
Inspirace – Restaurace
Foto: Profimedia
Co je to sushi? Kde a jak vzniklo?
Sushi je jedním z nejlahodnějších, a tak i nejznámějších pokrmů japonské kuchyně. Jedná se především o vařenou rýži se speciální omáčkou z rýžového octa sladkokyselé chuti, které se přezdívá sušinoko. Samotný název tohoto pokrmu "suši" lze přeložit doslova jako "kyselá rýže".
Zapátráme-li po vzniku sushi, dostaneme se do dávných dob v řádu tisíců let před naším letopočtem. Tehdy se ryby uchovávaly čerstvé tak, že se prosolily a následně vložily do směsi rýže a obilovin, která je dokázala zakonzervovat na celé dlouhé měsíce. Rýžový obal kvasil a při tom obohacoval rybu o cenné živiny. Nakonec se ale konzumovala jen ryba, obal se vyhodil.
První zmínky o takovém způsobu přípravy sushi pochází z počátku 8. století našeho letopočtu. Avšak sushi podobnější tomu, jak ho známe dnes, se začalo připravovat až mnohem později, a to koncem 15. století. Postup přípravy se radikálně změnil, zkrátil a navíc se začala ryba konzumovat společně s rýžovým obalem.
Později se ustoupilo od složitého procesu kvašení. Místo toho se do rýže začal přidávat rýžový ocet a vše se lisovalo v dřevěných krabičkách.
Začátkem 19. století začal Hanaja Johei prodávat rychlé občerstvení v dnešním Tokiu. Přípravu zkrátil na minimum a položil základy dnešní podoby sushi. V průběhu 20. století, kdy se Japonsko začalo otevírat světu výrazně více než předtím, se tradiční receptura mísila s vlivy ze zahraničních kuchyní a kultur.
Zároveň Japonci, kteří se rozutekli do světa, tento recept přinesli s sebou, a to zejména do Spojených států, kde získalo na velké popularitě. Restaurace specializované na sushi rostly jako houby po dešti. Do Česka se sushi dostalo po sametové revoluci, kdy k nám pronikly trendy ze západu.
Jednoduchá příprava krok za krokem: Jak udělat a čím naplnit sushi? (rýže, rozvar, zálivka, náplň, řasa, majonéza, wasabi)
Rýže a octová zálivka (rozvar)
Základem všeho je umět správně připravit rýži na sushi. Rýži propereme ve studené vodě a dáme vařit, rychle přivedeme na bod varu a poté dále vaříme čtvrt hodiny na mírném plameni. Nesolíme!
Mezitím si připravíme směs rýžového octa s cukrem a solí. Na 300 gramů rýže budeme potřebovat 5 lžic octa pětiprocentní kyselosti, 2 lžíce krupicového cukru a lžičku soli. Směs ohřejeme, necháme propojit a vychladnout. Nevaříme!
Na 300 gramů rýže potřebujeme zhruba 40 mililitrů zálivky. Teplou uvařenou rýži nasypeme do mísy (ideálně ne kovové), promícháme ji s octovou směsí a necháme deset minut uležet. Rýže by měla být lepkavá a držet tvar.
Mořská řasa na sushi "Nori"
Mořská řasa je pro přípravu sushi zcela zásadní, tedy pokud jste nezvolili typ "nigiri" nebo "sashimi". Balení kvalitní mořské řasy najdete například na Susi.cz nebo ve specializovaných asijských prodejnách. Pořídit zde můžete klasickou mořskou řasu určenou k výrobě sushi rolek, ale také další druhy a úpravy mořské řasy - třeba pražené plátky s příchutí wasabi nebo drcenou řasu do polévky či salátu. Vy se poohlédněte po mořské řase s názvem "Nori".
Dále: majonéza na sushi, křen wasabi, nakládaný zázvor, sójová omáčka
Kromě náplně, která záleží na vybraném typu sushi, vás bude zajímat i jaké přílohy, omáčky a další pochoutky můžete k sushi přidat. Mezi ty nejobvyklejší patří:
- nakládaný zázvor
- křen wasabi
- japonská majonéza
- sójová omáčka
- salát (například z pak choi)
Druhy sushi (japonské, americké, domácí, zeleninové, s lososem)
Tradiční maki sushi
Nejčastějším způsobem přípravy sushi je "maki", což v překladu znamená "rolka". Z ochucené rýže se vytvoří rolka zabalená v mořské řase, proložená náplní. Tou bývá kus ryby, tofu nebo čerstvá či nakládaná zelenina. Maki sushi se roluje pomocí bambusové podložky zvané "makisu".
Existuje mnoho různých variací s alternativními náplněmi, obaly a posypy. Maki se obvykle servíruje s nakládaným zázvorem, wasabi křenem a sójovou omáčkou. K tomu se může přidat chuťově sladěný salát.
Obrácené uramaki sushi (California Roll)
Netradiční obrácené maki sushi zvané "uramaki" se dělá zcela opačně. Ve středu rolky je mořská řasa s náplní, která je obalená vrstvou rýže. Vnější vrstvu tvoří kaviár, sezamová semínka anebo plátek syrové ryby.
Nejoblíbenější varianta uramaki sushi nepochází z Japonska, nýbrž z USA, konkrétně z Kalifornie. Nazývá se "California Roll" a patří do něj následující ingredience: okurka, avokádo, krabí tyčinka, majonéza, rýže a sezamová semínka.
Nigiri sushi (jednoduchá domácí varianta)
Nigiri sushi je velmi snadnou variantou, kterou si hravě můžete připravit doma, a pokud máte po ruce ty správné přísady, nestrávíte tím více než několik minut. Rukama vytvarujeme váleček ze stlačené rýže a potřebe wasabi křenem. Navrch položíme a přitiskneme plátek ryby, nakládané zeleniny nebo vaječné omelety. Chutná skvěle máčené v sójové omáčce.
Sashimi sushi
Sashimi je kuriózní variantou, jedná se totiž o sushi bez rýže. Jde v podstatě o pečlivě nakrájené kousky syrové ryby dochucené sójovou nebo citrónovou omáčkou, podávané s wasabi křenem a plátky nakládaného zázvoru.
Sashimi se obvykle připravuje z lososa nebo tuňáka, řidčeji z makrely. Alternativně lze použít i maso z chobotnice nebo krevety.
Temaki sushi (jednoduchá domácí varianta)
Temaki sushi je další jednoduchou variantou, kterou si stejně jako nigiri můžete připravit doma za několik minut. Jedná se o kornoutek z mořské řasy, do kterého se podle chuti naaranžují obvyklé ingredience jako rýže dochucené rýžovým octem, kousky ryby, nakládaná zelenina, sezamová semínka a tak dále.
Gunkan sushi
Gunkan jsou větší kousky sushi, respektive rýžová rolka o zhruba 25 gramech potřená wasabi křenem, obalená v mořské řase. Navrch pak přijde kaviár z lososa nebo jiné ryby.
Nejlepší recept na sushi maki
Maki sushi - suroviny |
|
Maki sushi - postup přípravy |
|
Zkusit můžete i sushi naruby neboli uramaki. Postup je víceméně stejný. Jen řasu s rýžovou vrstvou posypeme sezamovými semínky, obrátíme pomocí podložky a okurku nebo jinou náplň položíme na řasu. Alternativně můžete vynechat sezamová semínka a místo toho holou rýžovou rolku s řasou a náplní uvnitř obalit v plátku ryby.
Recept na sushi od Pohlreicha
Maki sushi si můžete připravit i podle Zdeňka Pohlreicha, oblíbeného šéfkuchaře známého z televizního pořadu Ano, šéfe!, který svůj osvědčený recept prozradil ve videokurzu vaření pro iPrima Fresh. V jeho podání sushi rolky obsahují mořskou řasu Nori, octem ochucenou rýži a náplň v klasickém pořadí. Náplň tvoří kvalitní syrová ryba - losos, tuňák nebo mořský vlk. Na stránkách iPrima.cz najdete i podrobný videonávod.
Recept na sushi od Kluků v akci
V pořadu České televize Kluci v akci radí Filip Sajler a Ondřej Slanina, jak připravit sushi na mnoho různých způsobů. Nebojí se experimentovat, zkouší třeba mango jako náplň do sushi maki rolek nebo jako obal pro nigiri sushi.
Sushi restaurace (Praha, Brno, Ostrava, Pardubice, Olomouc)
Praha:
- Hana Sushi House
- The Sushi Bar
- Planet Sushi
- Miyabi
- Yami Sushi House
- Yami Sushi Bistro Prague
- Hanil
Brno:
- Mori Restaurant & Lounge
- KONOHA sushi bar & delivery
- Moon Cocktail & Sushi Bar
- Golden Sun
- Wang Running Sushi
- Taiwan Bento
- SunRice
Ostrava:
- Gokana Japanese Restaurant
- Tsuri Sushi & Fusion
- Saga Sushi
- Sushi Miomi Restaurant
- Sushi Point Black Label
- Sushi Bar Sushi King Ostrava
- Umami sushi Ostrava
Pardubice:
- King Yo
- Yobi Food
- Yanna Sushi
- Sakura's Pardubice
- čínská restaurace U Bílého koníčka
Olomouc:
- CODO Vietnamese deli & Sushi bar
- Fishi Sushi
- Sushi Miomi Olomouc
- Sushi Bar Yanagi
- SushiHub
Co se dává do sushi?
Záleží na typu sushi, které si chcete připravit, ale také na osobních preferencích a kreativitě. Různé druhy a přísady, které do nich patří najdete TADY.
Jak udělat nejlepší sushi?
Recepty na nejlepší způsoby přípravy sushi najdete TADY.
Jak ochutit rýži na sushi?
Rýži na sushi ochucujeme rýžovým octem, cukrem a solí. Přesné instrukce na její přípravu najdete TADY.
Co je potřeba na sushi?
Obecně platí, že budete potřebovat rýži, mořskou řasu, danou náplň a sójovou omáčku. Dále také podložku na balení sushi a další drobnosti. Pořídit si můžete hotový set na sushi, který obsahuje veškeré nezbytnosti.
Co pít k sushi?
Možností je více. Oblíbeným nápojem je pivo, ideálně to japonské. Vyzkoušet můžete například Asahi nebo Kirin Ichiban, která jsou běžně k dostání na Susi.cz nebo Košík.cz. Další možností je bílé víno nebo saké, tradiční japonský nápoj z kvašené rýže. Chuťově se k sushi hodí také zelený nebo jasmínový čaj.
Kde koupit lososa, mořskou řasu a rýži na sushi?
Lososa je lepší koupit ze specializované rybárny. Nezklamou ani rybí pulty v Makru a v Globusu. Zkusit můžete také rybí trhy nebo Seafood.cz.
Kde objednat sushi?
Nejsnadnější to bude klasicky přes Foodoru (dříve DámeJídlo). Využít můžete také službu Wolt nebo rozvoz sushi přes Yam Yam, službu specializovanou na asijské restaurace.
zdroje:
- https://kam-dnes-na-obed.cz/clanek/susi-sushi-vite-jak-vzniklo-z-ceho-se-sklada-jake-jsou-jeho-druhy-jak-a-s-cim-se-vlastne-ji/
- https://cs.wikipedia.org/wiki/Suši
- https://www.sushiraj.cz/sushi-recept/sushi-ryze-recept/
- https://megvkuchyni.cz/recepty/hlavni-jidla/bezmasa/sushi/
Komentáře
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Zázrak jménem kurkuma: léčivé účinky a využití
O kukrumě jste už jistě slyšeli. Víte ale, jak všestranná a zázračně účinná je tato rostlinka, respektive její kořen? Čtěte dál a dozvíte se...
Vyzkoušejte recepty z pampelišek: Je libo med, víno nebo čaj?
Smetanka lékařská neboli pampeliška je žlutým elixírem života, který na jaře kvete všude kolem. Jak využít blahodárné účinky této bylinky?...
Pak choi neboli čínské zelí – využití v kuchyni, recepty
Pak choi neboli čínské zelí je zdravou pochotkou, které přicházíme na chuť. V tomto článku najdete inspiraci k jeho využití a několik snadných...